Autem na dovolenou do zahraničí

Na dovolenou autem do zahraničí se pečlivě připravte

Léto budiž pochváleno. A čas dovolených také. S nimi je spojené cestování autem do oblíbených destinací. Rozhodně mezi ně patří Rakousko, Itálie či „česká klasika“ Chorvatsko. Na co se musí řidiči připravit, co by neměli podcenit a co je na letních cestách do zahraničí čeká? Připravili jsme pro vás malý „tahák“ s cenami pohonných hmot, dálničních poplatků a dalších užitečných informací na cestu.

Vyrazit autem za „hranice všedních dní“ má své výhody, ale také může přinést problémy. Proto je žádoucí si cestu dobře naplánovat, mít u sebe všechny důležité a především platné doklady, pojištění a samozřejmě se vyplatí si nechat ještě před cestou zkontrolovat auto v servisu.

I na to u nás pamatujeme a chystáme pro vás různé speciální servisní akce. Na prohlídku vozu se můžete objednat online
nebo telefonicky na čísle: 313 817 111.

Pozor na pokuty!

A ještě jedno upozornění. Dodržujte dopravní předpisy, protože případné pokuty v zahraničí by vaši dovolenou hodně prodražily. Např. v Rakousku můžete za překročení rychlosti či jízdu pod vlivem alkoholu zaplatit až 150 tisíc korun. A pamatujte i na leckteré odlišnosti od českých předpisů. Telefonování za volantem v Chorvatsku je letos v létě pokutováno částkou přes pět tisíc korun, za jízdu na červenou zaplatíte až 25 tisíc. Jízda v levém pruhu je častý český nešvar, v Chorvatsku za ní můžete zaplatit až 7000 korun. A rozhodně zbytečně nespěchejte – za překročení rychlosti mimo obec o 50 km/h hrozí i šest dní vězení a hodně mastná pokuta – až 50 tisíc korun.

V Rakousku platí zákaz použití telefonu za jízdy, a to i v případě, že máte handsfree, nebo zabudované zařízení. A pokuta je mezi 50 až 72 euro. A ještě pozor – v Rakousku je zakázané používání bezpečnostních kamer v autě. Pro ty, kteří vyráží na dovolenou a berou si sebou kola, nebo jiné rozměrnější sportovní náčiní, ještě jedno upozornění. Pokud je převážíte uvnitř vozu, máte povinnost je dostatečně upevnit. Jinak vám v Rakousku, ale třeba i v Německu a dalších zemích hrozí vysoká pokuta. V Rakousku až 5000 euro, tedy zhruba 130 tisíc korun. To už by byla hodně drahá dovolená…

Známky i poplatky

Dobrá příprava a pečlivě vybraná trasa může cestu výrazně ulehčit.. Můžete se vyhnout zácpám na silnicích i stresujícím situacím. Rozhodně nepodceňte únavu. Za volant si sedněte odpočinutí a nezapomeňte na pravidelné přestávky.

Při cestách do zahraničí musíte počítat i s řadou různých poplatků – především těch za jízdu po dálnicích. Liší se jejich forma – zatímco v Rakousku, na Slovensku (na eznamka.sk), či Maďarsku si zaplatíte dálniční známku s různou časovou platností – a lze si jí pořídit už předem on-line jako elektronickou – v Itálii a Chorvatsku budete platit v mýtných branách podle odjetých kilometrů – v hotovosti, nebo kartou.

Vyberte si optimální trasu

Pro cesty do Chorvatska i Itálie se dá vybírat z několika variant tras. Do Chorvatska se dá jet přes Slovensko a Maďarsko a z Prahy do Splitu dojedete v případě hladkého průjezdu zhruba za 12 hodin. Druhou variantou je cesta přes Rakousko a Slovinsko, která je o něco kratší, ale může vyjít dráž kvůli poplatkům na dálnici ve Slovinsku. Navíc za průjezd tunelem Karavanke mezi Rakouskem a Slovinskem zaplatíte 7,20 euro. Nicméně se dá slovinským dálnicím vyhnout, pak se ale cesta prodlužuje.

I do Itálie se dá jet po několika trasách. Pro ty, kdo chtějí zkrátit čas na cestě na minimum, se vyplatí jet po dálnici přes Mnichov, Innsbruck a průsmyk Brenner. Ale pozor na možná dopravní zácpy ve špičkách kolem Mnichova. Navíc při cestách přes Rakousko musíte počítat s dalšími náklady, poplatky za průjezdy tunely. Dají se sice většinou objet, ale tím se cesta neúměrně prodlužuje…

Při započtení všech nákladů na cestu, např. do Chorvatska, tedy poplatků a peněz za nákup pohonných hmot, se dostanete na rozmezí mezi pěti až sedmi tisíci korunami. Řeč je samozřejmě o cestě tam i zpět. Ceny pohonných hmot jsou vesměs v destinacích, o kterých hovoříme, vyšší. Nejvyšší tradičně v Itálii. I s tím se musí v cestovním rozpočtu počítat.

Ceny pohonných hmot (v Kč)

Slovensko       Rakousko        Chorvatsko     Itálie    Slovinsko

Natural 95        36,50                33,50            36,20            41,90      34,40

Nafta                 32,50                32,20             34,90            39,15      32,80

Pozn. Ceny jsou pouze orientační. Přepočet 1 euro/26 Kč.

Ceny dálničních známek a poplatků

Slovensko:

Známka 10denní: 10,- euro
Známka měsíční: 14,- euro
Známka roční: 50,- euro

Rakousko

Známka 10denní: 9,20 euro
Známka 2měsíční: 26,80 euro
Známka roční: 89,20 euro

Slovinsko

Známka týdenní: 15 euro
Známka měsíční: 30 euro
Známka roční: 110 euro

Chorvatsko

Mýtné dálnice: 100 km/40 kun (cca 140 Kč)

Itálie

Mýtné dálnice: 100 km/5,50 euro

Pár tipů před cestou autem na dovolenou…

  • Nechte si důkladně prohlédnout auto v servisu: objednat online
  • Mějte připravené a platné všechny doklady
  • Dobře si připravte a naplánujte trasu
  • Nezapomeňte na kvalitní pojištění
  • Nezapomínejte během jízdy pít a odpočívat
2019-06-24T12:30:26+01:00 24/06/2019|Hlavní strana, Nové vozy, Servis, Škoda, Volkswagen|