Baterie. Alfa a omega každého elektromobilu

Pro elektromobily je baterie „srdcem“. Ovlivňuje výkon, dojezd, spotřebu i cenu

Zatímco „srdcem“ tradičních konvenčních automobilů je jejich motor, pro elektromobily je tím „životodárným orgánem“ baterie. Právě ta má zásadní vliv na výkon, dojezd, spotřebu, hmotnost i cenu elektromobilů či aut s hybridním pohonem.

 

Jaké baterie jsou srdcem ŠKODY CITIGOe iV a jaké Superbu iV s plug-in hybridním pohonem, jsme se zeptali našeho hlavního experta na provoz elektromobilů Jiřího Janouška. I na další podrobnosti, třeba jaké mají vlastnosti a jak se liší od klasických autobaterií.

CITIGO je plně elektrické auto s lithioiontovou (Li-Ion) baterií o kapacitě 36,8 kWh, což umožní dojezd až 265 km. „Baterie v CITIGU je umístěna prakticky pod celým autem a její hmotnost je 230 kg,“ uvedl Jiří Janoušek. Více o CITIGU najdete zde.

 

Superb iV disponuje baterií Li-Ion s kapacitou 13 kWh o hmotnosti 110 kg. „Baterie je umístěna před zadní nápravou,“ doplnil náš hlavní technik na problematiku elektromobilů. Baterie je nejen lehčí, ale má i menší kapacitu, to proto, že kombinuje elektrický a klasický benzinový pohon. Více o Superbu iV najdete zde.

Jaký je rozdíl mezi baterií pro elektromobily a tou klasickou? „Stručně řečeno, klasická baterie je olověná, její hlavní funkcí je startování auta. Baterie v elektromobilu je lithioiontová a plní funkci i při jízdě – napájí elektromotor, topení a klimatizaci. Dá se říct, že je to stejná baterie, jaké jsou v mobilech či noteboocích. V elektromobilu je ale i klasická dvanáctivoltová baterie, která slouží k napájení a ovládání některých komponentů v okamžiku, kdy je odpojena hlavní vysokonapěťová Li-Ion baterie,“ vysvětlil Jiří Janoušek.

Jaká je údržba baterie v elektromobilu? „Pro zákazníka prakticky nulová. V podstatě jedinou údržbou je nabíjení baterie. Doporučujeme pravidelné dobíjení, ale není třeba na sto procent. Když víte, že pojedete jen dvacet kilometrů do práce, není třeba dobíjet na plnou kapacitu,“ doporučuje náš expert.

 

 

Jak a kde nabíjet baterie? „V podstatě jsou tři základní způsoby nabíjení: doma ze zásuvky z normální elektrické sítě, prostřednictvím tzv. wallboxů a DC rychlonabíječkami. Podle způsobu se liší i doba dobíjení – ze sítě z nuly na 80 % trvá 12 hodin, z wallboxu kolem 4 hodin a z rychlonabíječky zhruba hodinu,“ objasnil Jiří Janoušek.

Jaká je životnost baterie do elektromobilu? „Zatím ještě nemáme dostatek zkušeností, nemáme za sebou deset ani dvacet let s elektromobily, ale záruka, kterou dává ŠKODA, je osm let a 160 000 ujetých kilometrů. Skutečná životnost se ale bude odvíjet i od toho, jak se kdo k baterii bude chovat,“ poznamenal Jiří Janoušek.

Jak jsme v AMONDu připraveni na servis a služby elektromobilů? „Už máme síť vlastních nabíječek pro naše zákazníky, připravujeme v areálu i nabíječku pro veřejnost. Jsme připraveni na možnost baterie opravovat, ale jinak se servis nijak neliší od údržby aut s klasickým pohonem. První prohlídka u elektrického CITIGA je po dvou letech a 30 000 kilometrech, pak už pravidelně po roce,“ uvedl Jiří Janoušek.

Jak se budou staré baterie likvidovat? Likvidaci poškozených a neopravitelných baterií zajišťuje speciální tým, zatímco baterie, jejichž výkon poklesne na 60 % a budou bez závad, ještě poslouží. „Budou umístěny ve speciálních boxech, budou se dobíjet ze sítě a poté dodávat energii do okolních domů nebo přímo do našeho autosalonu. Takže se u nás bude svítit z energie z vyřazených baterií do elektrických aut,“ konstatoval Jiří Janoušek.

2020-03-12T23:57:26+02:00 12/03/2020|Hlavní strana, Nové vozy, Škoda|
VÁŽENÍ ZÁKAZNÍCI,
V NÁVAZNOSTI NA VLÁDNÍ OPATŘENÍ, JSME NUCENI UZAVŘÍT PRODEJ NOVÝCH A OJETÝCH VOZŮ. RESPEKTUJEME TOTO OPATŘENÍ Z DŮVODU OCHRANY ZDRAVÍ. INFORMACE O NOVÝCH A OJETÝCH VOZECH JSME PŘIPRAVENÍ POSKYTOVAT ELEKTRONICKOU FORMOU ( EMAIL, TELEFON).SERVISNÍ SLUŽBY NAŠÍ FIRMY ZŮSTÁVAJÍ V PROVOZU. PŘÍJEM VOZŮ DO OPRAVY BUDE PROVÁDĚN VEDLEJŠÍMI VCHODY ( NÁSLEDUJTE ZNAČENÍ NA PROVOZOVNĚ).
PRACOVNÍ DOBA SERVISU BUDE PRO VEŘEJNOST 8-10 A 14-16 HOD.
ŽÁDÁME ZÁKAZNÍKY, KTEŘÍ JSOU V KARANTÉNĚ, NEBO VYKAZUJÍ PŘÍZNAKY CHŘIPKOVÉHO ONEMOCNĚNÍ, ABY NÁVŠTĚVU NAŠÍ PROVOZOVNY ODLOŽILI.
V PŘÍPADĚ, ŽE VAŠE OPRAVA NENÍ AKUTNÍ, OBJEDNEJTE SI PROSÍM NÁHRADNÍ TERMÍN. VŠECHNY KONTAKTY NALEZNETE ZDE.
 
DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ PŘÍPADNÝCH KOMPLIKACÍ S OMEZENÍM PROVOZU.
VEDENÍ SPOLEČNOSTI AMOND SPOL.S.R.O.