Na prázdniny a na lyže do Alp. Co s sebou, abychom se vyhnuli problémům?

Únor je tady a s ním i jarní prázdniny. Nastává ideální čas vyrazit na lyžovačku na hory a nejlépe za hranice všedních dní, tedy do Alp, ať už k sousedům do Rakouska a Německa, nebo o kousek dál do Itálie či Švýcarska. Pokud vyrážíte vlastním autem, vyplatí se vědět, jak vypadá povinná zimní výbava v alpských zemích.

Na první pohled by se mohlo zdát, že stačí sbalit tašky a lyžáky do kufru a lyže naložit na střechu a vyrazit. Tak prosté to ale není.

Třeba v Německu, přes které většina českých lyžařů míří do Alp, se mezi povinnou zimní výbavu počítá i nemrznoucí směs. A rozhodně se doporučuje „nasadit“ radši směs do nižších teplot. V horách může rtuť teploměru spadnout hodně hluboko.

Pojďme ale postupně…

  • V Rakousku, Německu a Itálii jsou zimní pneumatiky povinné.
  • V Rakousku je zimní sezona pevně stanovena od 1. 11. do 15. 4. a minimální dezén pneumatiky jsou 4 mm. Totéž platí i v Itálii, ale pozor si dejte v regionu Val d’Aosta, kde platí přísnější předpisy.
  • Německo sice nemá pevně stanovenou zimní sezonu, ale zimní pneumatiky jsou povinné v případě zimního počasí, tedy nízkých teplot, sněžení, náledí či námrazy.
  • Pozor, už nelze použít pneumatiky s označením M+S, ale jen ty se symbolem vločky
  • Ve Švýcarsku nejsou zimní pneumatiky povinné, ale jejich použití se vřele doporučuje. Pokud totiž způsobíte nehodu v zimě na letních gumách, sáhnete hodně hluboko do peněženky na zaplacení pokuty a odškodnění.

Někdy ale ani zimní pneumatiky nestačí, a pak přijdou na řadu sněhové řetězy. Na řadě horských silnic v alpských zemích najdete dokonce i dopravní značku přikazující použití sněhových řetězů. Pokud na takový úsek vjedete bez nich, riskujete vysokou pokutu, odstavení či odtažení vozu.

Hrozí pokuta až ve výši 5000 eur.

Pozor na uložení lyží

Nepodceňte ani uložení lyží. Jen tak je položit do auta na sklopenou zadní sedačku? Tak na to raději rychle zapomeňte. Rakouská policie je v tomto směru dost nekompromisní a pokuty nepříjemně „bolestivé“. Zkrátka platí, že lyže musí být upevněné ve střešním nosiči nebo střešním boxu, tzv. rakvi. V některých autech sice lze odklopit díl zadních sedadel a tím lyže prostrčit, ale to nestačí. Nejlepší je lyže uložit do speciálního vaku a ten ještě pevně ukotvit.

A rozhodně pečlivě uložte i lyžařské boty. I na ty jsou policisté v Rakousku hákliví. V případě nehody totiž i těžké lyžáky představují nebezpečí a zvyšují riziko vážných zranění.

Na cestu na hory si s sebou určitě vezměte i lopatku a smeták. Jízda se „sněhovou čepicí“ na autě může totiž ohrozit kolemjedoucí řidiče a přinést starosti, které jsou v čase prázdnin nežádoucí. Rozhodně se vyplatí auto ještě před cestou zkontrolovat, zjistit stav všech kapalin a otestovat nabití baterie. To vše pro vás rychle a na profesionální úrovni uděláme v našem autosalonu Amond, stejně jako doplníme originální příslušenství na cestu.

Nabídku originálních doplňků najdete ZDE
2019-02-02T00:08:00+02:00 01/02/2019|Hlavní strana, Servis, Škoda, Volkswagen|