VW Golf Sportsvan: Omlazený elegán, co potěší na první, druhý i další pohled

VW Golf Sportsvan: Omlazený elegán, co potěší na první, druhý i další pohled

Zaujme na první pohled sportovním zevnějškem a zároveň elegantním designem. Nadchne i na druhý pohled. To, když usednete a nic nebrání skvělému výhledu. Potěší ale i třetí, čtvrtý a další pohledy. Pohodlná nastavitelná sedadla, zajímavě řešený a přehledný exteriér s řadou vychytávek, tradičně bohatá bezpečnostní výbava,… O čem je řeč? Nebudeme dál napínat. Svezli jsme se v omlazeném voze VW Golf Sportsvan Comfortline, 1,5 TSI, EVO.

Golf Sportsvan se řadí do kategorie vozů MPV, která to v posledních letech ve stále rostoucí konkurenci kategorie SUV nemá tak docela jednoduché. Ale tohle auto má potenciál na to, aby konkurenci úspěšně odolávalo. Jedním z důvodů je už zmíněné plus – výborný výhled díky velikosti oken a vyššímu posazení řidiče. Z toho plyne i pohodlnější vystupování a nastupování, což ocení zejména starší lidé.

Když už hovoříme o posazení, tak zrovna tak zaujmou a potěší sedadla ergoActive umožňující úpravu velikosti sedací plochy, což pro změnu ocení lidé vyšších či urostlejších postav.

Když už byla řeč o chytrých vychytávkách, tak VW Golf Sportsvan, který jsme testovali, jich nabízí doslova přehršel. Začněme třeba od úložných prostorů – najdete je pod sedačkou spolujezdce, praktická úložná přihrádka, třeba na brýle nebo peněženku, je přímo na palubce a další úložný prostor se „skrývá“ ve středovém panelu mezi řidičem a spolujezdcem. Ten je navíc chlazený klimatizací, což oceníte v horkém létě, pokud si právě tam uskladníte nápoje na cestu.

Prostor kufr je dá se říct standardní. S přehledem zvládne větší nákup a v našem případě jsme v něm uložili i dvě autosedačky, které jsme měli navíc. Maximální využití vnitřního prostoru auta i zavazadlového prostoru umožňuje nebývalá variabilita zadních sedadel. Díky tomu se dá kufr zvětšit velice výrazně.

Ten rozdíl je opravdu výrazný – podle oka i podle výrobce. Oficiálně se zavazadlový prostor může z objemu 590 litrů zvětšit až na 1520 litrů. Tam už se vejde leccos… Navíc ve střední loketní opěrce je průvlak pro transport dlouhých předmětů, takže lze při cestách na hory, či k moři přepravovat lyže, snowboard, či slunečník, aniž by bylo třeba sklápět zadní sedadla.

Na první pohled se to může zdát jako maličkost, ale jednou z dalších vychytávek je funkce Key Memory, která umožňuje individuální nastavení auta pro několik různých řidičů. Stačí nastartovat a auto se rázem nastaví dle vašich potřeb včetně naladění rádia s vaší oblíbenou stanicí. Hned se potom cítíte v autě opravdu jako doma… Maličkost, ale milá.

Snad jediné, co nás trochu nemile zaskočilo – zvlášť s ohledem na zbytek výbavy včetně řady bezpečnostních prvků – byla v námi testovaném autě absence navigace, která není sériovou výbavou. Není problém ale vůz dovybavit za příplatek malou navigací s displejem 8″, nebo velkou s displejem 9″.

Podotýkám, že nejsme ani jeden expert na motory, ale nelze si nevšimnout, že v kabině motor skoro neslyšíte a přitom dokáže hodně živě reagovat. A co rozhodně potěší a také si toho nelze nevšimnout, je velice příjemná spotřeba – ta naše se během testování držela mimo město po okreskách na 6 litrech, na dálnici na 5,5 litru a po městě na 7 litrech na 100 km.

Z našeho pohledu si omlazený VW Golf Sportsvan ze všeho nejvíc užijí mladí lidé ještě bez dětí, ale nakonec i s nimi, nebo starší lidé, kteří nijak neřeší prostor a hledají pohodlí a spolehlivost.

2018-05-24T22:07:03+02:00 24/05/2018|Hlavní strana, Nové vozy, Volkswagen|