Jedeme autem na hory. Na co nezapomenout a co vzít s sebou?

Chystáte se na hory? Do Rakouska, Itálie, Francie či jiných alpských zemí? Máme pro vás několik rad a doporučení, na co nezapomenout, co vzít s sebou a jak se chovat na silnicích v zahraničí.

Zimní cestování má řadu specifik a patří mezi ně i povinná výbavaPředevším zimní pneumatiky, které jsou v alpských zemích v zimním období povinné. A na řadě úseků silnic v horských oblastech platí, že je povinné i použití sněhových řetězů.

Nejčastějšími cíli na cestách za lyžovačkou v zahraničí jsou Rakousko, Itálie, Francie, zatímco Německo je většinou pouze tranzitní zemí. Dobrou zprávou je, že Německo disponuje kvalitní sítí dálnic, po kterých se jezdí stále zdarma. Rozhodně se ale nevyplatí překračovat maximální povolenou rychlost, riskantně předjíždět nebo telefonovat za jízdy bez handsfree. Dokonce se to nesmí ani ve stojící koloně.

Na co si v Německu dát pozor?

  • Používání antiradarů je zakázáno. U GPS navigací musí být funkce POI deaktivována!
  • Netelefonujte za jízdy. Hrozí pokuta 60 eur.
  • Předjíždění na dálnici zprava je hrubým přestupkem. A pokuta je nejméně 100 eur!

Rakousko je nejčastějším lyžařským cílem. Nabízí přes osm stovek zimních středisek se zhruba dvaceti tisíci kilometrů sjezdovek. A také kvalitní síť dálnic a silnic. Na rozdíl od Německa ale placených. Před nájezdem na rakouskou dálnici musíte mít dálniční známku.

Kolik v Rakousku zaplatíme za dálniční známku?

  • 10denní: 9,29 eur
  • 2měsíční: 26,80 eur
  • roční: 89,20 eur

V Rakousku se ale ještě platí za průjezd v řadě tunelů nebo některých horských silnic. Mezi nejfrekventovanější patří průjezd sedlem Brenner, za který zaplatíme 9,50 eur. Jet na „černo“, se nevyplatí – přímo na místě hrozí pokuta 120 eur, ve správním řízení pak postih od 300 až do 3 000 eur. Dálniční známku navíc koupíte bez problémů na všech čerpacích stanicích.

 

Dálnice jsou placené i v Itálii

Prostřednictvím mýtného za cca 8 eur za 100 km. V Itálii si dejte pozor na rychlost – na dálnici je povolena maximální rychlost 130 km/h a Italové poměrně rádi rychlost měří. Za překročení maximální povolené rychlosti o 10 až 40 km/h můžete pak zaplatit v přepočtu až 17 000 korun. A pokud odmítnete zaplatit, může vám policie auto i zabavit.

Pozor v Itálii!

Za závažné přestupky spáchané v noci, tedy mezi 22. a 7. hodinou ráno, zaplatíte ještě víc než za dne. Asi o 30 procent. A pokud způsobíte nehodu pod vlivem alkoholu, pokuty se zvýší dvojnásobně!

Pozor si rozhodně dejte i na správné a bezpečné uložení lyží, snowboardů i lyžařských bot. Zvlášť v Rakousku jsou na to policisté hákliví.

Překračovat maximální povolenou rychlost se rozhodně nevyplatí ve Francii. V zemi galského kohouta musíte počítat nejen s mýtným na dálnicích a poplatky za průjezdy tunely, ale také s vysokými pokutami za překročení rychlosti. Při rychlosti o 50 km/h vyšší, než je povolená, vás to může přijít hodně draho – pokuta 1500 eur plus až tři roky zákaz řízení a možná konfiskace auta.

Rozhodně si nepomáhejte detektory radarů, a to ani v navigaci. Riskujete pokutu až 1 500 eur. A navigaci si nedávejte na čelní okno. I za to místní policie ráda dává pokuty.

Sledujte také dopravní informace. Zimní provoz má svá úskalí v podobě uzavřených některých alpských průsmyků. Informují o tom s velkým předstihem informační tabule na silnici.

Francouzská specialita

Součástí povinné výbavy je alkoholtester, který musí mít vyznačenou dobu exspirace a splňovat požadovanou normu.

Na cestách do hor si ale „přibalte“ vedle povinné výbavy i další pomůcky, které se mohou proměnit ve vítané pomocníky a někdy i zachránce. Chybět by neměly škrabka na přimrzlý sníh, smetáček a lopatka. Vhod přijde i tažné lano.

Nezapomeňte na servis

A ještě předtím, než vyrazíte do hor, se vyplatí navštívit autoservis a nechat zkontrolovat stav autobaterie, oleje, brzdové kapaliny i funkci brzd, nemrznoucí směs v chladiči i v ostřikovačích, stejně jako seřízení světel a stav stěračů. To vše v klidu u nás.

Lukáš Žalud
Lukáš Žaludvedoucí servisu
Jakub Holcr
Jakub Holcrgaranční technik servisní poradce
Jiří Novotný
Jiří Novotnýgaranční technik servisní poradce media expert
Kateřina Černá
Kateřina Černáasistentka servisu
Marek Hrdlička
Marek Hrdličkaspecialista oprav po nehodách
Viktor Vaněk
Viktor VaněkServisní poradce
2020-01-11T09:46:17+02:00 11/01/2020|Hlavní strana, Nezařazené, Nové vozy, Servis, Škoda, Volkswagen|
VÁŽENÍ ZÁKAZNÍCI,
V NÁVAZNOSTI NA VLÁDNÍ OPATŘENÍ, JSME NUCENI UZAVŘÍT PRODEJ NOVÝCH VOZŮ (ZŮSTÁVÁME ALE ON-LINE A PRO VÁS K DISPOZICI od 8 do 16 HOD). 
PRODEJ OJETÝCH VOZŮ JE ČÁSTEČNĚ PŘEMÍSTĚN PŘES NÁŠ SALÓN, ABYCHOM TAK PLNĚ RESPEKTUVALI OPATŘENÍ A  OCHRANU VAŠEHO ZDRAVÍ. .
SERVISNÍ SLUŽBY ZŮSTÁVAJÍ V PROVOZU! PŘÍJEM VOZŮ DO OPRAVY BUDE PROVÁDĚN VEDLEJŠÍMI VCHODY ( NÁSLEDUJTE ZNAČENÍ NA PROVOZOVNĚ). PRACOVNÍ DOBA SERVISU BUDE PRO VEŘEJNOST 
8 DO 16 HODIN
.
ŽÁDÁME ZÁKAZNÍKY, KTEŘÍ JSOU V KARANTÉNĚ, NEBO VYKAZUJÍ PŘÍZNAKY CHŘIPKOVÉHO ONEMOCNĚNÍ, ABY NÁVŠTĚVU NAŠÍ PROVOZOVNY ODLOŽILI. V PŘÍPADĚ, ŽE VAŠE OPRAVA NENÍ AKUTNÍ, OBJEDNEJTE SI PROSÍM NÁHRADNÍ TERMÍN. VŠECHNY KONTAKTY NALEZNETE ZDE.
 
DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ PŘÍPADNÝCH KOMPLIKACÍ S OMEZENÍM PROVOZU.
VEDENÍ SPOLEČNOSTI AMOND SPOL.S.R.O.