Polo GTI R5

Malý velký vůz, to je nové Polo GTI

Byla to nečekaná a šokující zpráva, když automobilka Volkswagen zhruba před rokem oznámila, že po zisku čtvrtého titulu v seriálu WRC končí. O to radostnější byla zpráva číslo dvě, potvrzující, že soutěžní odmlka značky VW neměla dlouhého trvání. Do rallye soutěží se vrací modelem Polo GTI R5. A nutno jedním dechem dodat, že tenhle už na první pohled „nadupaný mazlík“ budí od svého představení v závěru loňského roku velkou pozornost.

„Přivítali jsme s nadšením pokračování značky VW v rallye sportu. A návrat to bude hodně zajímavý, protože vůz, jehož základem je nová, šestá generace modelové řady Polo, se těší velkému zájmu. Ostatně, zahrnuje veškeré know-how svého předchůdce, který získal čtyři tituly mistra světa v nejprestižnější kategorii automobilového soutěžního sportu WRC,“ potvrdil Tomáš Utěšil, zástupce společnosti Amond.

Na co se mohou příznivci rallye sportu těšit? Polo GTI R5 má – stejně jako sériově vyráběný model Polo GTI – výkonný řadový čtyřválec s přeplňováním turbodmychadlem a přímým vstřikováním benzinu. Pravidla omezují zdvihový objem motoru soutěžní verze na 1,6 litru. I to ale postačuje k dosažení impozantních hodnot nejvyššího výkonu 200 kW, tedy 272 koní.

Pohon všech kol zaručuje vynikající zrychlení a jízdní vlastnosti na jakémkoliv povrchu – na asfaltu, šotolině nebo sněhu. A když už byla řeč o zrychlení, tak tento „mazlík“ se dostane z nuly na 100 km/h za pouhých 4,1 vteřiny.

Homologace soutěžního vozu Polo GTI R5 proběhne v létě 2018, ale už dnes zná prvních patnáct soutěžních aut své nové týmy – nejen v řadě evropských zemí od Rakouska přes Finsko, Belgii Portugalsko až po Švédsko, ale také třeba až v Paraguayi.

„Skvělý pocit z jízdy a vychutnat si za volantem všechny možnosti, které nabízejí současné moderní technologie, ale mohou zažít i takříkajíc normální smrtelníci. A to díky novému modelu Polo GTI, který byl veřejnosti představen v závěru loňského roku,“ poznamenal zkušený a dlouholetý vedoucí prodeje vozů VW autosalónu Amond Tomáš Utěšil. Dobře ví, o čem hovoří. Sám prodal stovky vozů, a jak sám říká, co vůz, to vlastní příběh.

Nové Polo GTI je koncepčně výrazně odlišné oproti předchozím modelům. Jednoznačně vykročil ze stínu Golfu, nejpopulárnějšího modelu se značkou VW. A rozhodně se tímto modelem vymanilo ze škatulky malých vozů.

„Velikostí je Polo GTI na úrovni Golfu čtvrté generace, je vybavený prvky moderních asistenčních technologií na srovnatelné úrovni jako u mnohem větších a luxusnějších modelů. A přestože patří stále do segmentu malých vozů, už zdaleka není tím klasickým malým vozem. Poslední typ je vhodný i jako rodinný vůz, zejména pro mladé rodiny s dětmi,“ uvedl Tomáš Utěšil.

A čím se Polo GTI tak vymyká ve srovnání s předchozími modely? „Pokud bych měl vybrat to, co mě nejvíc zaujalo, pak skvělé jízdní vlastnosti srovnatelné s vozy vyšší třídy, dále design, který je nadčasový, ale zároveň tak typický pro VW, a samozřejmě už zmíněné všechny asistenční systémy, které v předchozích modelech nebyly,“ vypočítal Tomáš Utěšil největší lákadla nového Pola GTI.

A přidal i to důležité na konec: „Samozřejmě, že nové Polo GTI je k vidění a k dostání u nás.“

2018-02-01T00:52:55+01:00 30/01/2018|Hlavní strana, Nové vozy, Volkswagen|